Blog

Mobilya Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?


Eviniz vaktinizin birçoğunu geçirdiğiniz özel alanınızdır. Evinizi istediğiniz şekilde dizayn ettiğinizde geçirdiğiniz sürecin verimliliğini artırabilirsiniz. Ev, bahçe ve teras tasarımlarında mobilya seçimi ön plana çıkmaktadır. Zevkinize hitap eden mobilyayı seçmek kadar, mobilyayı seçerken dikkat etmeniz gereken hususlar da önemlidir.
 
“Mobilya seçimi nasıl olmalı?” sorusunu cevaplarken dikkat edilmesi gereken unsurlar;
 
Mobilyanın üretiminde kullanılan ağacın türü,
Mobilya yapımında kullanılan süngerin ve kumaşın kalitesi,
Mobilyanın zeminden ayrılmasını sağlayan ayakların varlığı veya hangi malzemeden elde edildiği,
Mobilyanın rengi ve dokusu,
Kişilerin kullanımına has konfor ve rahatının ne ölçüde olduğu şeklinde sıralanabilir.
Doğru Mobilya Nasıl Seçilir?
Mobilya ve aksesuar seçiminde ilk dikkat etmeniz gereken parametre; ürünü nereden satın alacağınız olmalıdır. Mobilyayı satın alacağınız firmanın sunduğu kalite güvencesi önemli bir seçenek sayılabilir. Doğru mobilya seçimine dair yapabileceğiniz bir araştırmada, karşınıza çıkan önerilerden bir diğeri mobilyanın üretildiği madde olacaktır.
 
Kaliteli bir ağaçtan üretilen mobilya ve mobilya takımlarını uzun yıllar boyunca gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Ayrıca tarzınıza, ev dekorunuza, bahçenize, ofis veya işletmenize ait ürünlerle kombinleyebileceğiniz renkte mobilya modelleri doğru mobilya seçiminde sizin için bir adım önde olan seçeneklerden olabilir.
 
Herhangi bir mobilya satın almadan önce mekanın büyüklüğü ve kullanacağınız alan dikkate alınmalıdır. Küçük ve büyük evlerde farklı mobilya stilleri kullanılmalıdır. Örneğin büyük bir koltuk takımı, küçük bir oturma odasını daha da küçük gösterecek ve hareket için kullanılabilecek alan miktarını sınırlayacaktır.
 
Öte yandan, oturma odanız büyükse, daha geniş ve daha büyük bir kanepe takımı seçebilirsiniz. Sonuç olarak kullanacağınız mobilyaların ölçüleri odanın ölçülerine uygun olmalıdır.
 
Mobilya Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 10 Kriter
Yapacağınız derin bir araştırmayla beğenebileceğiniz tarzda mobilyalara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu kısımda devreye mobilya seçiminde dikkat edilmesi gereken kriterler girmektedir. Evin herhangi bir alanında göze çarpan ilk şeylerden biri renk düzenidir. Mobilyalarınızı duvar veya eşya renkleriyle uyumlu şeçerek dekorasyonunuzu zenginleştirebilirsiniz. Evinizin herhangi bir alanı için mobilya seçerken o alanda hakim olan renge uygun seçeneklere göz atabilirsiniz.
 
Renkler adeta tüm evinizin havasını anında değiştirme gücüne sahiptir. Seçtiğiniz mobilyaların eviniz ile uyumlu bir görünüme sahip olması şık dekorasyona sahip ortamlar yaratabilmenin ilk adımıdır. Dilerseniz zıt renklerin uyumundan da faydalanabilirsiniz. Zıt renkli mobilyalar bulundukları ortamda güzel bir kontrast görünüm oluşturacaktır. Mobilya seçerken dikkat edebileceğiniz 10 kriter şu şekilde sıralanabilir:
 
Seçtiğiniz mobilyanın zevkinize hitap etmesi önemlidir.
Mobilyanın kumaşına ve kalitesi de büyük ölçüde önemlidir.
Zevkinize uyan mobilyanın istediğiniz renk aralığında olduğuna dikkat ederek tercih aralığınızı daraltabilirsiniz.
Mobilyada herhangi bir desen isteyip istemediğinize karar verebilir, mobilya desenine göre tercihte bulunabilirsiniz.
Beğendiğiniz mobilya ve mobilya aksesuarlarının kalitesi için hangi malzemeden üretildiğini öğrenebilirsiniz.
Seçtiğiniz mobilyanın ayakları olup olmadığına dikkat etmek size fayda sağlayabilir. Mobilya ayakları kolay değiştirilebilir olmalıdır.
Mobilyayı bahçenize veya terasınıza alacaksanız bahçe mobilya modellerine de göz atabilirsiniz.
Tercihinizi ahşap mobilya seçeneklerinden yana kullanacaksanız ahşabın kalitesi ve dayanıklılığı da önemli olacaktır.
Mobilyanızın temizliğinin nasıl yapılabileceğine dikkat etmelisiniz. Tercihinizi kolay temizlenebilir mobilyalardan yana kullanmak size avantaj sağlayacaktır.
Seçtiğiniz mobilyanın ergonomikliğine de bakabilirsiniz.
Mobilya Seçiminde Sıklıkla Yapılan Hatalar
Mobilya seçimi; eviniz, ofisiniz ve işletmeniz için önemli konulardan birisi olabilir. İlerleyen süreçlerde ve uzun vadede işinizi gören mobilya ve aksesuarlara güvenilir bir yatırım yapmak işinizi görebilir. Bu aşamada mobilya seçiminde yapılan aksaklık, hata ve diğer dikkatsizliklerin neler olduğunu bilmeniz gerekir.
 
Mobilya seçerken yapılan sık hatalardan birisi de mobilyanın tasarımına ve modeline aldanarak kaliteli mobilyaların seçimini aksatabilmektir. Açık renk kumaşlardan üretilen mobilya modellerinin kolay kirlenebilmesi sizin için zahmetli olabilir. Ayrıca temizliği zor olan mobilyalar işlerinizi aksatmanıza sebep olabilir. Bunların yanı sıra ergonomik açıdan kullanışsız modeller, göze hitap eden tasarımları nedeniyle tercih edilmemelidir.
 
İdeal bir mobilya, tasarımıyla beğeni kazandığı kadar kullanışlı oluşuyla da tam not almalıdır. Kaliteli ve istediğiniz tasarımda bir mobilya tercihi yaparken mobilya fiyatları farklılık gösterecektir. Mobilyanız evinizde yer alan diğer eşyalarla da uyumlu olmalıdır. Bu sayede dekorasyonunuzu kolaylıkla tamamlayabilmeniz mümkün olur.
 
Devamını oku

Yatak odasında yetiştirilebilen bitkiler nelerdir ?

Yatak odasında yetiştirilebilen bitkiler nelerdir? Mevsime en çok yakışan yeşilin tonları ve elbette yemyeşil bitkilerle yatak odanızda huzur dolu bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Bitkileri yatak odasında tutmanın en büyük faydalarından biri iç mekan hava kalitesini iyileştirme yeteneğine sahip olmalarıdır. Yatak odasında yetiştirilebilen bitkiler, terleme sırasında su buharı yayarak nem seviyelerini korumaya ve bazı durumlarda artırmaya yardımcı olur. Ve oksijen ve nem yaymanın yanı sıra bitkiler, birçok havalı hava temizleme makinesine benzer şekilde negatif iyonlar üretir. Negatif iyonlar, havadaki toz, küf sporları, bakteriler ve alerjenler gibi partiküllere tutunur ve bunları etkili bir şekilde giderir.

Negatif iyonların varlığının da psikolojik sağlığı, üretkenliği ve genel refahı artırdığı gösterilmiştir. Bazı yaygın ev bitkileri, formaldehit, trikloretilen, ksilen, toluen ve benzen gibi iç mekan hava kirleticileri doğal olarak filtreleyerek hava kalitesi kontrolünde bir adım daha ileri götürür.

YATAK ODASINDA YETİŞTİRİLEBİLEN BİTKİLER

Yatak odasında yetiştirilebilen bitkiler deve tabanı

Yatak odası için en uygun canlı bitkiler hangileri? Ev bitkilerinin faydalarından biri sahip oldukları sakinleştirici etkisidir. Bir ev bitkisinin uyku miktarınızı artırabileceğine dair bilimsel bir kanıt bulunmasa da, daha hızlı uykuya dalmanıza ve daha uzun süre uykuda kalmanıza yardımcı olabilirler. Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf, yatak odasında yetiştirilebilen bitkiler listesini paylaştı.

AREKA PALMİYESİ

areka-palmiyesi-bakımı

Soğuk algınlığı için areka palmiyesi… Areka, soğuk algınlığı ve sinüs problemleri için ideal. Areka bitkisi havada asılı duran kimyasalları da temizleyebiliyor.

 

POTHOS (SALON SARMAŞIĞI, EPIPREMNUM AUREUM)

salon-sarmasığı-pothos

Pothos, muhtemelen büyümesi en kolay ev bitkisidir. Parlak, kalp şeklinde yaprakları ve birkaç metre uzunluğa kadar büyüyebilen asma gövdeleri vardır. Orta ila parlak ışığı tercih eden Pothos, aslında sulamalar arasında toprağının biraz kurumasını tercih eder.

 

EĞRELTİ ÇİÇEĞİ

Yatak odasında yetiştirilebilen bitkiler

Eğrelti çiçeği ya da aşk merdiveni toksinlerle savaşıyor. Toksik maddeleri temizleyen bitkilere uyku odanızda yer vermeniz baş ağrısı, depresyon gibi şikayetlerin de önüne geçmenizi sağlar. Bunların en güçlülerinden biri de eğrelti çiçeği.

 

KURDELE ÇİÇEĞİ

Anneniz veya büyükanneniz bu klasik ev bitkisini 70’lerde yetiştirmiş olabilir. Ancak bugün hala evinizde bir yerde konumlanması gereken bitkilerden biridir. Çizgili yaprakları, mis kokulu çiçekleri ve ürettiği yavrularla sizi mutlu eden nadir bitkilerden biridir.

 

ALOE VERA

aloe vera

Bitkilerin tamamı gece boyunca karbondioksit salınımı yapmıyor. Örneğin Aloe Vera geceleri de havaya oksijen salmaya devam ediyor.

 

DİFENBAHYA

difenbahya-bakımı nasıl yapılır

Bu bitkinin gösterişli iri yaprakları vardır. Ancak içindeki öz, mukoza zarlarını tahriş edebilen kristaller içerir. Yeşillikleri çiğnemekten hoşlanan bir evcil hayvanınız varsa bakım sağlama konusunda düşünmenizi öneririz. Aksi takdirde, yalnızca orta miktarda filtrelenmiş ışığa ihtiyaç duyan, genellikle bakımıyla üzmeyen bir bitkidir. Toprağı hafifçe nemli tutun, ancak asla ıslak bırakmayın.

 

BARIŞ ÇİÇEĞİ

barış-çiçeği-bakımı Spathiphyllum

Yelken çiçeği (barış çiçeği olarak da adlandırılır) yatak odasındaki havayı temizleyerek geceleri rahat uyku uyumanızı sağlar.

 

DANTELLİ AĞAÇ PHILODENDRON

dantelli ağaç Philodendron bipinnatifidum

Dantelli Ağaç Philodendron (Philodendron bipinnatifidum) yatak odasında yetiştirilebilen bitkilerden biridir. Bu muhteşem bitkinin bakımı da kolaydır. Narin, lacivert kenarları olan devasa yapraklara sahiptir. Daha küçük olduğunda dik formda gelişir. Ancak büyüdükçe yayılıcı bir forma bürünür. Philodendron’a orta derecede ışık sever ve toprak kurudukça sulaması yapılır.

DRACAENA (ÇEŞİTLİ TÜRLER)

Birkaç farklı dracaena türünün havayı temizlediği ve arındırdığı kanıtlanmıştır. Orta ila parlak dolaylı ışık ve hafif nemli tutulan topraklarda yaşamayı sever.

 

KILIÇ ÇİÇEĞİ

kılıç çiçeği
  • Toprak: Zengin karışımlı toprak sever.
  • Işık: Yarı gölge ya da gölge yerlerden hoşlanır.
  • Isı: Ilık ortamları sever. En düşük 10 dereceye kadar dayanır.
  • Su: Yazın toprağı kurudukça sulayın, hatta yapraklarına su püskürtün. Kışın ise sulamayı azaltın.
 
 

SARMAŞIK (HEDERA HELIX)

Yatak odasında yetiştirilebilen bitkiler

İngiliz sarmaşıkları, herhangi bir sıkıcı duvarı yeni bir sanat eserine dönüştürebilen güzel tırmanma bitkileridir. Sarmaşık ayrıca kafeslerde, çitlerde ve sarmaşıklarının büyümesine izin veren diğer yerlerde harikadır. Bununla birlikte, tohumdan büyütüyorsanız sarmaşıkların büyümesinin birkaç yıl aldığını unutmayın.

İngiliz sarmaşığı parlak dolaylı ışığı tercih eder. Ancak düşük ışığı tolere edebilir. Bu sarmaşık ne kadar çok ışık alırsa, yapraklarından o kadar güzel renk görünecektir. Bununla birlikte, doğrudan ışık onun ölümüne yol açabilir.

KAUÇUK (FICUS ELASTICA)

kauçuk-çiçeği-bakımı

Büyük parlak yapraklara sahiptir. Orta ila parlak ışık sever. Nemden hoşlanan bir bitkidir. Budama ihtiyacı hissederseniz kesilince çıkan yapışkan özünü parmaklarınızdan uzak tutmak için bahçe eldivenleri giymeye çalışın.
 

GARDENYA

gardenya

Gardenia, listemizdeki diğer bitkilerden biraz daha yüksek bir bakıma ihtiyaç duyar. Ancak gereken ekstra bakım kesinlikle zamanınıza değecektir. Bu bitkiler, yatak odası için güzel bir seçim  olabilir. Muhteşem kokulu çiçekler açar. Araştırmalar , bu bitkilerin kaygıyı gidermenize ve daha kaliteli uyku elde etmenize yardımcı olabileceğini göstermiştir . Bu bitkileri parlak dolaylı güneş ışığı altına yerleştirdiğinizden ve toprağı sürekli nemli tuttuğunuzdan emin olun. Kaygıyı gidermeye ve uykuyu teşvik etmeye yardımcı olur.

YATAK ODASINDA BİR MANZARA YARATIN

Yatak odasında yetiştirilebilen bitkiler

Pastoral desenli nevresim takımları ve bol bitki ile odanıza bir botanik bahçesi havası katabilirsiniz.

Yatak odanızın bir köşesinde kendi botanik bahçenizi oluşturabilirsiniz. Ayaklı çiçeklikler, taburelerin yanı sıra makrome çiçeklikler de duvar alanını değerlendirmenizi ve her yeri bol bol yeşillikle doldurmanızı sağlar.

Devamını oku

Çocuk odası renkleri nasıl olmalı? Farklı dekorasyon fikirleriGökkuşağı tadında rengarenk bir yer mi, pasteller ile rahatlatıcı bir atmosfer mi? Çocukların büyüdüğü oda gelecekteki stil anlayışlarının şekillenmesine de yardımcı olur.

Çocuğunuzun odasını tasarlarken kendinizi fazlasıyla işe kaptırabilirsiniz. Tüm o neon renkler, ışıltılı süslemeler, oyuncaklar, pembeler ve milyonlarca dekorasyon fikri arasından doğru renkleri ve desenleri bir araya getirmekse, karmaşık bir hal alabilir. Ama hemen panik olmayın! Her anlamda ihtiyaçlarına hizmet eden bir oda tasarlamanın sırrı, hayal gücü ve yaratıcılığı devreye sokmakta gizli. Sarmalayan bir uyku alanı, dinamik bir oyun köşesi, öğrenmeyi ve ders çalışmayı teşvik eden bölümler… Hepsi onun odasının olmazsa olmazları.

GÖKKUŞAĞI RENKLERİ İLE ODA DEKORASYONU

Kırmızı, sarı, yeşil ve pembe… Hepiniz şimdilerde YouTube’da dolaşan Tuncer Ediz Toksoy’un Gökkuşağı şarkısını duymuşsunuzdur. Tıpkı bu neşeli şarkı gibi gökkuşağı renklerinde dekore edilmiş bir oda, neşe ve enerji verir. Ancak halısından mobilyasına, tekstiline kadar öyle bir denge kurmak gerekiyor ki odayı boğucu hatta rahatsız edici olmaktan kurtarın.

DUVARLARI DOĞRU KULLANIN

Vurgulu ve bol renkli bir oda hayal ediyorsanız en kolay yolu desen ve rengi duvarlarda uygulamak. Ancak belli bir dengeyi sağlamak gerekiyor. İlk seçenek duvarları beyaz bırakıp mobilyalarda renk uygulamak. İkincisi ise duvarları gökkuşağı tadında puantiyeli, çizgili kağıt kaplamak ya da duvara kocaman bir gökkuşağı resmi çizmek/asmak.

ODAYI AYDINLATIN

Bol renkli ışık dizileri, büyük bir sarkıt veya abajur kullanmak odayı anında canlandırır. Daha neşeli ve oyuncu kılmak için yatak başına gökkuşağı şeklinde süslemeler asabilir ve baş ucuna bu formda bir abajur yerleştirebilirsiniz.

TEKSTİLLERE DİKKAT

Eğer odada küçük hamleler ile bu etkiyi yaratmak istiyorsanız nevresim takımları, yatak örtüleri ve battaniyeler ile bunu kolayca sağlayabilirsiniz.

ZEMİNDE DESEN OYUNLARI

Çocuk odası dekorasyonunda kilit ürünlerden biri de halı veya kilim. Gökkuşağı renklerinde veya biçiminde, mekanın havasını anında canlandırmaya yetecektir.

AKSESUAR BOL OLSUN

Dekoratif yastıklar, saatler, oyuncak sepetleri, flamalar ve daha neler neler… Hepsi için fonu beyaz ve açık renkte bırakın.

ÇOCUK ODASI RENKLERİ ÖZENLE SEÇİLMELİ

Çocuk odası renkleri özenle seçilmeli. Açık renklerin etkisi, yeşil ve mavi renklerinin enerjisi, lila renginin hayal dünyasına katkısı yadsınamaz. Çocuk odası için renk önerileri sizler için Evim Dergisi arşivinden…

Renkli boyanmış duvarlar çocuklara bembeyaz boyanmış bir duvardan çok daha ilginç gelir. Bu nedenle duvarlarda renk kullanmaktan korkmayın. Hatta bırakın özgürce bu renkleri çocuğunuz seçsin.

Bu renk olur mu demeyin. Odaya renk eklemenin bir yolu da renkli duvar kağıtlarıdır. Desenli duvar kağıtlarına yer verin. Desenler onların ilgisini çekecektir.

ÇOCUK ODASI DUVARLARINDA AÇIK TONLAR

Çocuk odalarının duvarlarında açık tonlarının tercih edilmesi önemli; açık renkler onların hayatı anlamlandırmalarına yardımcı oluyor. Koyu tonlar çocukların hayal dünyasına olan olumsuz etkileri açısından da uygun görülmüyor.

 

 

Çocuk odası renkleri

LİLA İDEAL ÇOCUK ODASI RENKLERİNDEN

Bir mor tonu olan lila, çocuk odası renkleri  için oldukça ideal. Çocukların hem  hayal dünyasını geliştiren hem de kolaylıkla uykuya dalmasını sağlayan lilanın yanı sıra önerebileceğimiz diğer bir renk ise  sarı. Sarı, çocukların zekalarını etkin kullanmalarına yardımcı oluyor ve onlarda mutluluk hissi uyandırıyor.

ÇOCUK ODASI DUVARLARINDA YEŞİL VE MAVİ

Yeşil ve  mavi dinlendirici etkiye sahip. Bu iki rengin farklı tonlardaki kombinasyonları çocuk odası duvarlarında uygulamak  çocuklara olumlu enerji verecektir.

KIRMIZI VE TURUNCU YÜKSEK ENERJİ İÇİN KULLANILABİLİR

Kırmızı ya da turuncu gibi hareketlilik veren renkler yüksek enerjili olarak tanımlanır.  Bu renklerin uçuk tonlarının duvarlarda kullanımı ise içine kapanık çocukların enerjilerini doğru yönlendirmelerine yardımcı olabilir. Duvarları beyaz renk uygulayıp, kullanılan eşyalarla odayı renklendirmek de ayrı bir seçenek olarak gösterilebilir.”

Çocuk odası renkleri

 

Devamını oku
 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.